Ruszyła rozbiórka Domosu

Rozpoczęła się rozbiórka domu handlowego „Domos”, przy ul. Kozara-Słobódzkiego. W miejscu pawilonu ma powstać budynek mieszkalno-usługowy wybudowany przez świdnicki TBS. 

Dom handlowy „Domos” powstał w 1974 roku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na obiekty handlowe w rozwijającej się części miasta. Uroczyste otwarcie nastąpiło 17 czerwca 1974 a asortyment sklepu stanowiły m.in. artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt RTV i AGD oraz części mechaniczne i elektryczne. Po zakończeniu działalności domu handlowego w pawilonie mieścił się m.in. sklep sieci „Eko”. W 2015 roku miasto odkupiło budynek od Handlowej Spółdzielni Pracy „Zoapis” za 550 tys. złotych. Budynek przeznaczono do rozbiórki a w jego miejscu ma powstać niskiej jakości czterokondygnacyjny budynek, o słabej, niedopasowanej do otoczenia architekturze, w którym mieścić ma się m.in. 45 mieszkań, dom seniora oraz czytelnia z biblioteką. Z tej okazji przystąpiono również do rozbiórki dawnej sali bibliotecznej przy Szkole Podstawowej nr 4 (dawnej 16, Gimnazjum nr 1). W podziemiach budynku ma mieścić się także garaż na 68 miejsc.

Opisana sytuacja nie jest niczym dobrym z dwóch powodów. Po pierwsze, następuje niepotrzebne dogęszczenie średniowysoką zabudową w miejscu niskiego pawilonu, co na pewno negatywnie wpłynie na układ kompozycyjny osiedla a ponadto może zaburzyć układ funkcjonalny. Po drugie, jest to kolejny budynek realizowany przez świdnicki TBS, który delikatnie ujmując nie spełnia standardów estetycznych i funkcjonalnych współczesnej architektury. Budynek przy Słobódzkiego niestety dołączy do niechlubnego grona koszmarków architektonicznych, razem z budynkami TBS na Zarzeczu czy przy ul. Głowackiego i Jałowcowej.